Aktualności Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe

W powszechnym rozumieniu z leczeniem kanałowym nierozerwalnie związany jest ból. Wbrew tej pokutującej opinii, to nie sam zabieg stomatologiczny jest bolesny. Ból wywołuje zapalenie lub zakażenie miazgi zęba. Sam zabieg zaś ma na celu nie tylko wyleczenie schorzenia, ale także przyniesienie pacjentowi ulgi w cierpieniu.

Leczenie kanałowe — o co właściwie chodzi?

Leczenie endodontyczne to zabieg wykonywany w kanałach zębowych, w których znajduje się miazga, czyli tak zwany „nerw” zęba: połączenie włókien nerwowych, naczyń krwionośnych i tkanki. Potrzeba leczenia endodontycznego pojawia się wraz z zapaleniem miazgi zębowej, które wywołuje zapalenie ozębnej — rodzaju bariery między zębem a tkanką dziąsła. W skrajnych przypadkach zapalenie miazgi przechodzi w jej zakażenie (czyli zgorzel), które prowadzi do powstawania ropni. W takiej sytuacji jedyną szansą na ocalenie zęba jest właśnie leczenie kanałowe — ni mniej, ni więcej oczyszczenie kanałów i komory zęba, a następnie wypełnienie wszystkich przestrzeni specjalnie przeznaczonym do tego celu materiałem.

gabinet stomatologiczny

Co jest istotne w endodoncji?

Jak w każdej diagnostyce lekarskiej, także w stomatologii najważniejsze jest rozpoznanie. Zastosowanie leczenia endodontycznego może być konieczne w przypadkach zupełnie oczywistych — zaawansowana próchnica, złamanie zęba, każde inne mechaniczne uszkodzenie jego powierzchni lub struktury. Jednym słowem: wszystko to, co prowadzi do jakiegokolwiek naruszenia miazgi zęba. Niemniej jednak, są także przypadki zapalenia lub zakażenie miazgi, które postępują w sposób niezauważony aż do momentu pojawienia się bólu, wytworzenia się ropnia, nieoczekiwanej nadwrażliwości na bodźce, zmiany barwy zęba, tkliwości tkanek dziąsła. Objawów może być wiele i żadnego z nich nie wolno lekceważyć. Im szybsza interwencja endodontyczna, tym większa szansa na uratowanie zęba.

Poza rozpoznaniem krytyczne znaczenie w leczeniu endodontycznym mają jakość i dokładność przeprowadzonego zabiegu. Z uwagi na charakter schorzenia niezwykle istotne jest dokładne oczyszczenie całego wnętrza zęba. Niekiedy budowa zęba czy kształt jego kanałów wydatnie utrudniają przeprowadzenie skutecznego leczenia. W takich sytuacjach pomocna staje się nowoczesna technologia i najbardziej zaawansowane rozwiązania, takie jak stomatologiczny mikroskop zabiegowy, który jest na wyposażeniu niemal każdego gabinetu stomatologicznego, w tym również w naszym gabinecie w Poznaniu.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Endodoncja z wykorzystaniem mikroskopu znacząco poprawia jakość wykonywanego zabiegu. Specjalny mikroskop zabiegowy umożliwia ocenę anatomii zęba, a tym samym, dużo bardziej precyzyjne naświetlenie problemu. Mikroskop stomatologiczny pozwala powiększyć obraz zęba nawet kilkudziesięciokrotnie, bardzo dokładnie przybliżyć kształt, ocenić formę i ilość kanałów zębowych, które wymagają interwencji. Zastosowanie leczenia kanałowego pod mikroskopem daje większą pewność, że nie zajdzie konieczność przeprowadzenia ponownego zabiegu, ani że skomplikowana lub nietypowa budowa zęba nie uniemożliwią skutecznego leczenia. Jako zabieg dużo bardziej skuteczny i precyzyjny — pozwalający ratować nawet te zęby, które mimo wcześniejszych interwencji kanałowych zostały przeznaczone do usunięcia — leczenie kanałowe pod mikroskopem w praktyce wypiera tradycyjne leczenie endodontyczne.

Ceny leczenia kanałowego

Obecnie leczenie kanałowe jest standardowym zabiegiem stomatologicznym, stosowanym tak samo skutecznie, jak i powszechnie. Zasadnicza cena zabiegu kanałowego jest uzależniona od stopnia rozwoju schorzenia, ilości kanałów (od jednego do czterech) i wielu innych składowych, które wpływają na poziom trudności zabiegu. Nie tylko w poznańskich gabinetach stomatologicznych ceny leczenia kanałowego oscylują w granicach kilkuset złotych od zęba. Znaczna komplikacja interwencji stomatologicznej, obejmująca na przykład udrożnienie kanału, niekiedy wymaga więcej niż jednej wizyty, co też przekłada się na wyższe koszty. Niemniej jednak, kiedy chodzi o zdrowie, rozsądek podpowiada, że jest to wydatek, który szybko się zwraca.